Domowe sposoby na rozstępy

Domowe sposoby na rozstępyRozstępy to potocznie mówiąc uszkodzenia struktury skóry. Powstają głównie podczas zbyt szybkiego wzrostu bądź utraty masy ciała. U kobiet najczęściej pojawiają się one w okresie ciąży, zaś u mężczyzn przyczyną może być również zbyt szybki przyrost masy mięśniowej. Także w okresie dojrzewania, kiedy to bardzo szybko rośniemy, ryzyko pojawienia się rozstępów jest większe.

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i użyciu domowych sposobów możemy zniwelować występowanie rozstępów oraz zmniejszyć ich widoczność. Pamiętajmy, że w przypadku walki z rozstępami bardzo ważna jest systematyczność i ciągłość stosowania. Używajmy domowych sposobów tak często jak to możliwe. Ważne jest też, aby od razu działać, a nie czekać aż rozstępy pojawią się i dopiero później starać się zmniejszyć ich widoczność. Jednym z objawów nadchodzących rozstępów jest swędzenie skóry.

 

Oleje

W walce z rozstępami możemy użyć najzwyklejszej oliwy z oliwek, oleju z pestek winogron lub też oleju lnianego. Będzie to w 100% naturalna metoda zawierająca tylko ekologiczne składniki. Dzięki długotrwałemu stosowaniu efekty na pewno będą zadowalające. Olejów tych możemy stosować również na istniejące rozstępy.
Olej kokosowy dzięki dużej zawartości kwasów tłuszczowych doskonale sprawdza się, jako środek nawilżający i odżywiający skórę. Można go stosować nie tylko na rozstępy, ale również na twarz, na skórę przesuszoną i z innymi zmianami.
Olej arganowy jest potocznie zwany eliksirem młodości. Nazwę tą zapewne zawdzięcza cudownym właściwościom. Olej ten pochodzi z Maroka i już od dawna służył mieszkańcom tamtych rejonów zarówno w kosmetyce oraz kulinariach. Olej arganowy dobrze się wchłania oraz doskonale nawilża skórę, a dzięki dużej zawartości witaminy E redukuje rozstępy i odbudowuje skórę.

 

Peeling kawowy

Peeling jest bardzo prosty w wykonaniu, bowiem głównym składnikiem jest kawa mielona (lub fusy z kawy ziarnistej z ekspresu) oraz woda.
Kawę zalewamy wrzątkiem w proporcjach takich, aby powstała z niego gęsta papka o konsystencji podobnej do peelingów sklepowych. Następnie dokładnie mieszamy i czekamy aż peeling delikatnie się ostudzi, aby można go było użyć bezpośrednio na skórę. W zależności od rodzaju naszej skóry i miejsc występowania rozstępów możemy dodać cukier lub sól, aby peeling był mocniejszy w działaniu. Uwaga, w przypadku stosowania kawy może wystąpić efekt delikatnego zabarwienia skóry.

 

Peeling cukrowy lub kawowy

W przypadku, kiedy chcemy całkowicie wyeliminować ryzyko zabarwienia na ciemniejszy kolor naszej skóry możemy przygotować peeling z samego cukru lub samej soli. Do peelingu możemy dodać olejek mandarynkowy, który przeciwdziała powstawaniu rozstępów. Pamiętajmy, aby olejek ten dodawać w niewielkich ilościach, bowiem u osób wrażliwych może wystąpić ryzyko podrażnienia skóry.

 

Peelingi – rękawica lub gąbka

Jeżeli za każdym razem nie chcemy wykonywać peelingów, możemy skorzystać z kupionej gąbki, która zawiera specjalną powłokę przeznaczoną do zrobienia domowego peelingu, bądź zakupić rękawicę do peelingu.

 

Wałek lub roller

Kolejną metodą jest zastosowanie wałka z igiełkami (można również spotkać taki wałek pod nazwą roller). Zachęcamy do zapoznania się z treścią ulotki i uważne stosowanie wałka. Na początek zacznijmy od krótkich zabiegów i w przypadku braku podrażnień zwiększajmy stopniowo czas zabiegu. Wałka używamy bardzo prosto, bowiem masujemy miejsce, w którym mamy rozstępy. Igiełki delikatnie nakłuwają naskórek, dzięki czemu pobudzają skórę do odbudowy. Po takim zabiegu dodatkowo użyjmy maseczki lub oleju nawilżającego, dzięki czemu efekty będą jeszcze lepsze.

 

Prysznic

Możemy również zastosować prysznic zimny i ciepły – naprzemiennie. Dzięki temu zwiększymy ukrwienie i odnowę komórek skóry.

 

Domowy krem aloesowy

Aloes bardzo dobrze sprawdza się w przypadku różnych zmian skórnych, dzięki temu zastosowanie znajdzie również w walce z rozstępami. Miąższ z aloesu mieszamy z olejem. Polecamy olej arganowy bogaty w witaminę E. Jeżeli nie posiadamy go, możemy użyć innego oleju, o którym wspominaliśmy wcześniej, zaś witaminę E pozyskamy z kapsułek z witaminą E (nakłuwamy je czystą igłą), zaś zawartość wlewamy do naszego kremu. Możemy również rozpuścić w takim roztworze jedną tabletkę cynku. Kremu używamy kilka razy dziennie.

 

Rozstępy a opalanie

Jeżeli nasze rozstępy są świeże warto unikać kontaktu z promieniami słonecznymi. Zmniejszy to widoczność rozstępów i dodatkowo zmniejszymy ryzyko dodatkowych przebarwień.

 

Możemy również skorzystać z maseczek, które proponowaliśmy w artykule dotyczącym nawilżających maseczek na twarz. Wiadomo, że twarz jest delikatnym i wrażliwym miejscem naszego ciała, w związku z tym nie ma obaw, aby maseczki takie zastosować również w innych miejscach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here