Domowe sposoby na stres i nerwy

Domowe sposoby na stres i nerwyStan podwyższonego napięcia może być spowodowany wieloma czynnikami. Szybkie styl życia, duża liczba obowiązków w pracy, problemy rodzinne, jak również nieodpowiednia ilość snu. Brak naszej reakcji w przypadku ciągłego stresu i napięcia nerwowego może doprowadzić do nerwicy.


Objawami nerwicy mogą być nawet stany lękowe, strach, brak możliwości zebrania myśli i skupienia się. W związku z tym, kiedy czujemy, że nasz codzienny stres, rozdrażnienie i nerwowość zaczyna wymykać się spod kontroli, warto zastosować domowe sposoby, bowiem mogą one w 100% pomóc nam i wyeliminować opisane wyżej negatywne czynniki. Mimo, iż jest to najszybszy sposób, zapewniamy, że nie musimy używać leków na uspokojenie dostępnych w aptece i przyjmować dodatkową dawkę często nienaturalnych substancji.

 

Dieta

Na początek pragniemy zwrócić uwagę, iż właściwa dieta to pierwszy krok do przezwyciężenia stresu i nerwów. Starajmy się unikając kofeiny, alkoholu oraz nikotyny. Zrezygnujmy również z napojów energetyzujących, kawy oraz krótko parzonych herbat – czerwonej lub zielonej (parzone krótko mają działanie pobudzające). Ograniczajmy też białe pieczywo na rzecz pełnoziarnistych wypieków w celu zwiększenia magnezu w diecie.

 

Magnez a stres

Magnez jest bardzo ważny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, mięśni, poprawnego snu. Produkty bogate w magnez to między innymi – naturalne kakao (ok. 400 mg/100 g), nasiona słonecznika (ok. 350 mg/100g), migdały (ok. 250 mg/100 g), kasza gryczana (ok. 220 mg/100g). Dobrym i naturalnym źródłem magnezu jest również ryż brązowy, natka pietruszki, płatki owsiane, orzechy włoskie lub pistacjowe. W przypadku owoców i warzyw będą to: marchew, brokuły, fasolka szparagowa, kapusta.

 

Melisa

Napar z melisy ma wiele zastosowań, jednym z nich jest również pomoc w walce z nerwami i stresem. Melisa działa rozkurczowo i uspokajająco, przez co z powodzeniem stosowana jest w przypadku nerwicy, bezsenności i napięciu nerwowym. Łyżkę ziół zalewamy wrzątkiem i przykrywamy na kilkanaście minut do zaparzenia. Melisa jest dostępna zarówno w sklepach zielarskich jak również w sklepach spożywczych (w formie saszetek).

 

Mieszanka ziół uspokajających

Do wykonania tego naparu ziołowego działającego uspokajająco będzie potrzebna nam większa liczba ziół: liść melisy (ok. 20 gram), ziele dziurawca(ok. 15 gram), kwiat rumianku (ok. 15 gram), liście mięty (ok. 10 gram) oraz szyszki chmielu (ok. 10 gram). Zioła dokładnie mieszamy, aby później można było wsypywać je łyżką mając pewność, że mieszanka zawiera wszystkie składniki. Zioła pijemy w ilości około pół/jedna łyżeczka na szklankę, zalewając je wrzątkiem i parząc je 10-15 minut.

 

Rumianek i inne zioła

Jeżeli czujemy stan podwyższonego napięcia nerwowego możemy zastosować również herbatkę z rumianku, który również pomaga w walce ze stresem.

Poza wspomnianymi wyżej ziołami, czyli melisą, szyszkami chmielu, miętą, rumiankiem oraz zielem dziurawca w walce ze stresem możemy zastosować także inne zioła.
Inne zioła pomagające w walce ze stresem:
– owoc dzikiej róży
– ziele bylicy pospolitej
– ziele macierzanki
– korzeń kozłka

 

Aktywność fizyczna

Kilkanaście do kilkudziesięciu minut aktywności fizycznej uprawianej regularnie, może doskonale uśmierzyć nerwy. Jeżeli mamy możliwość, możemy wybrać taki rodzaj aktywności, który pozwoli wyładować emocje. Może być to szybki trening siłowy, intensywny bieg lub uderzenia i kopnięcia w worek.

 

Unikanie pośpiechu

Styl życia jaki prowadzimy również ma podłoże w naszym stanie nerwowym. Starajmy się dobrze planować każdy dzień, aby unikać pośpiechu oraz znaleźć odrobinę wolnego czasu na relaks. To właśnie ciągły pośpiech, mała ilość snu może prowadzić do powstawania napięcia nerwowego i stresu.

 

Relaksacyjna kąpiel

Nie każdy lubi długie kąpiele, a zamiast tego wybiera szybki prysznic. Jeżeli jednak posiadamy wannę warto od czasu do czasu poleżeć kilkanaście minut w wodzie z dużą ilością piany, dodatku soli lub aromatycznych olejków. Będzie to nasza domowa hydroterapia (metoda leczenia, w której podstawą jest woda o różnej temperaturze, ciśnieniu itd.). Podczas takiej kąpieli starajmy się unikać myśli oraz rozpamiętywania stresujących nas sytuacji. Jeżeli mamy możliwość możemy podczas kąpieli włączyć uspokajającą muzykę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here