Grzybica stóp

Grzybica stópGrzybica stóp nie musi być wstydliwym problemem. Dzięki domowym sposobom można pozbyć się jej na stałe, a kuracja nie jest bardzo skomplikowana.

 

Grzybica stóp może objawiać się złuszczającą się skórą na dolnej części stopy, jak również pomiędzy palcami – jest to chyba jedno z najczęściej występujących miejsc. Jednak grzybica stóp to nie tylko pozornie niewidoczny dla innych efekt złuszczającej się skóry. Grzybica może powodować między innymi: swędzenie, pieczenie stóp, zaczerwienienia, przykry zapach, czy też problemy z paznokciami. Warto zatem zadbać o skuteczne wyeliminowanie problemu, aby pozbyć się tych dolegliwości, jak również nie narażać na nie innych. Bezwzględnie odradzamy korzystanie z basenów, saun i innych publicznych miejsc, które mogą powodować rozprzestrzenianie się grzybicy. Pamiętajmy, że nieleczona grzybica stóp może doprowadzić do grzybicy paznokci.

 

Jeżeli chodzi o możliwość zarażenia się grzybicą, może to się zdarzyć np. na basenie, w saunie, na siłowni, ale również w przypadku gdy w sposób nieodpowiedni dbamy o higienę stóp. Grzyby bowiem dobrze rozwijają się w środowisku wilgotnym i ciepłym. Czynnikiem, który zwiększa możliwość zarażenia się grzybicą jest również nieodpowiednia dieta bogata w cukry oraz zmniejszona odporność.

 
Poniżej prezentujemy kilka domowych sposobów pozwalających pozbyć się grzybicy stóp:

Olejki naturalne

W jednym z artykułów przedstawialiśmy pozytywne działanie olejków na skórę. Warto też dodać, że olejki mają swoje zastosowanie, w przypadku walki z grzybicą stóp. Polecamy olejek tymiankowy, olejek pichtowy lub olejek z drzewa herbacianego. W tym celu do miski z ciepłą wodą dodajemy 10-15 kropli olejku i jak najdłużej moczymy w niej stopy. Olejki mogą powodować specyficzne szczypanie (szczególnie olejek tymiankowy), jednak po kilku minutach skóra powinna się do tego przyzwyczaić i nieprzyjemne uczucie zniknie. Olejki możemy zakupić w prawie każdej aptece.
Olejki możemy później wykorzystać do dodawania ich do kąpieli – tutaj polecamy dodawanie zaledwie kilku kropli (2-3 na całą wannę), bowiem większa ilość będzie powodowała pieczenie i podrażnienia.

 

Ocet spirytusowy

Inna skuteczna metoda, nie wymagająca zarówno dużego nakładu czasowego jak i finansowego to ocet. Miejsca występowania grzybicy smarujemy octem spirytusowym – około 10% i pozostawiamy na kilka minut. Możemy do tego wykorzystać wacik nasączony octem, lub pędzelek do malowania. Po kilku minutach stopę spłukujemy wodą i osuszamy – najlepiej jednorazowym ręcznikiem papierowym.
Można też moczyć stopy w occie, jednak musimy do tego użyć większej ilości octu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here