Mięta jest jednym z najstarszych ziół leczniczych znanym ludziom. O jej popularności świadczy chociażby fakt, iż jest ona znana zarówno w medycynie Wschodu, mitologii greckiej, starych egipskich dokumentach pochodzących sprzed naszej ery, jak również z Nowego Testamentu.
Mięta pieprzowa to roślina wieloletnia, która kwitnie od okolic czerwca do sierpnia, a jej liście stosowane są najczęściej w przypadku zaburzeń trawienia, wzdęciach, bólach brzucha czy też zbyt obfitym posiłku. Mięta ma jednak znacznie szersze zastosowanie…
Jeżeli chodzi o zawarte w mięcie substancje to są to między innymi mentol, witamina C, rutyna, karoten, betaina. Substancje te można znaleźć w liściach mięty, które są głównym surowcem leczniczym.
W przemyśle mięta stosowana jest przy produkcji kosmetyków, np. past do zębów, perfum i dezodorantów, środków do kąpieli czy gum do żucia.
Główne zastosowanie i działanie mięty:
- napar stosowany wewnętrznie poprawia trawienie,
- pobudza wydzielanie soku żołądkowego oraz żółci w wątrobie, przez co wzmaga czynność wątroby oraz żołądka,
- działa uspokajająco i dezynfekująco na przewód pokarmowy,
- zmniejsza niestrawność oraz pobudza łaknienie,
- zmniejsza przykry zapach z ust poprzez regulacji namnażania się w żołądku bakterii, dzięki temu możemy wyeliminować przyczynę przykrego zapachu z ust,
- zmniejsza podrażnienie i zaczerwienienie gardła,
- zmniejsza napięcie mięśni jelit, wpływając pozytywnie na ruchy perystaltyczne, przez co reguluje wzdęcia,
- stosowana wewnętrznie jak i zewnętrznie posiada ogólne działanie antyseptyczne,
- mięta wykazuje również niewielkie działanie przeciwbólowe oraz obniżające ciśnienie krwi,
- liście mięty lub olejek miętowy łagodzi bóle powstałe po ukąszeniach owadów (przykładamy na około kwadrans liść mięty lub wacik nasączony wodą z olejkiem miętowym),
- może być stosowana w formie płukanki do gardła i jamy ustnej (afty, ból gardła, infekcje),
- olejek miętowy użyty bezpośrednio na skórę działa chłodząco, zmniejszając ból, zabija niektóre bakterie (również te odporne na antybiotyki), zmniejsza stany zapalne,
- można stosować olejek w formie inhalacji w przypadku problemów z gardłem oraz problemów z oskrzelami,
- w większych dawkach mięta hamuje senność.
Ziele mięty można stosować w praktyce w następujący sposób
Kąpiel z wyciągu z mięty
Kąpiel taka jest bardzo łatwa do przygotowania – liście zalewamy wrzątkiem i chwilę gotujemy. Napar wlewamy do wanny i przez 15-30 minut zażywamy kąpieli. Kąpiel taka pozytywnie wpływa na osoby zestresowane, wyczerpane nerwowo, mające problemy reumatologiczne, jak również osoby z problemami skórnymi.
Nalewka z mięty
Około 100 gram suszonych liści zalewamy 0,5 litra spirytusu. Mieszankę taką odstawiamy na minimum tydzień w ciemne miejsce, po czym pijemy około 10-15 kropli, 2-3 razy dziennie przy problemach żołądkowych, wzdęciach, zgadze, a także bólach mięśni lub stawów.
Uwaga!
Olejek miętowy, podawany wewnętrznie w większych ilościach może powodować wymioty oraz ból brzucha. Należy również uważać podczas stosowania olejku miętowego bezpośrednio na skórę. U niektórych osób może wystąpić reakcja powodująca świąd, zaczerwienienie oraz pokrzywkę.
Nie podawajmy olejku miętowego dzieciom oraz niemowlętom. Olejek miętowy podawany dzieciom i niemowlętom może powodować skurcze mięśni, a nawet zatrzymanie oddechu. Ma to miejsce również w przypadku kropli do nosa zawierających około 2% mentolu!