Niestrawność

NiestrawnośćNieumiarkowany i zbyt obfity posiłek może być przyczyną niestrawności, uczucia pełności, wzdęć i złego samopoczucia. Alternatywą dla leków dostępnych w aptece, będą głównie napary ziołowe i przyprawy, które doskonale poradzą sobie z przejedzeniem.

 

Przedstawiamy domowe sposoby na poprawę trawienia i niestrawność.

 

Mięta

Mięta bardzo często stosowana jest w przypadku zaburzeń trawienia, działa rozkurczająco, zmniejszy też uczucie wzdęcia. Nie zalecamy picia mięty, jeżeli występuje u nas uczucie zgagi.

 

Herbatka imbirowa

Prosta w wykonaniu imbirowa herbata doskonale pomoże w walce z niestrawnością. Łyżeczkę imbiru zalewamy wrzątkiem i parzymy pod przykryciem przez około 10 minut. Po tym czasie małymi łykami popijamy herbatkę. Herbatkę taką możemy przygotować również z żywego imbiru, jednak w tym przypadku polecamy umieszczenie kilku plastrów imbiru w garnku i gotowanie przez około 5-10 minut.

 

Majeranek

Doskonale w łagodzeniu niestrawności spisuje się majeranek. Łyżeczkę majeranku wsypujemy do szklanki i zalewamy wrzątkiem. Po około 15 minutach napar jest gotowy do spożycia.

 

Kminek

Kminek ma działanie wiatropędne, ułatwia trawienie i działa też rozkurczowo. W związku z tym jest on idealny w przypadku przejedzenia. W walce z niestrawnością możemy profilaktycznie dodawać kminku do potraw. Gdy jednak chcemy wykorzystać kminek bezpośrednio po zbyt obfitym posiłku polecamy przygotowanie naparu z nasion kminku tak jak w przypadku imbiru. Możemy również wymieszać kminek z opisywanym wyżej majerankiem i taką herbatkę popijać powoli.

 

Kolendra

Kolejna ciekawa przyprawa, która ma pozytywne działanie na nasz układ pokarmowy i trawienie. Sposób przygotowania herbatki jest identyczny jak w przypadku imbiru czy kminku. Herbatkę z kolendry zalecamy jednak parzyć odrobinę dłużej 15-30 minut, aby napar był bardziej intensywny.

Do poprawienia pracy żołądka polecamy również wykorzystać m.in: nasiona kozieradki, liść melisy, mniszka, rumianku, bazylii.

 

Ruch

Po wypiciu jednej z powyższych herbatek polecamy spacer lub inną aktywność. Nie ma nic gorszego niż brak ruchu po przejedzeniu. Pobudzi on bowiem pracę żołądka przez co szybciej zniknie uczucie przejedzenia i pełnego żołądka.

 

Ocet winny

Bardzo prosta w wykonaniu metoda również będzie pomocna w walce z niestrawnością. Do szklanki wlewamy łyżkę octu winnego, resztę dopełniamy ciepłą wodą, a następnie dodajemy łyżkę miodu i dokładnie mieszamy. Tak przygotowany roztwór pijemy powoli.

 

Czerwone wino

Ten rodzaj wina pobudza wydzielanie soków żołądkowych, przez co szybciej strawimy zalegający w żołądku pokarm. Pamiętajmy, że istnieją państwa, w których wino spożywane jest bardzo często do obiadu lub kolacji i mała lampka wina bezpośrednio po obfitym posiłku nikomu nie zaszkodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here