Woda z cytrynąPicie wody z cytryną jest powszechnie znaną metodą na poprawę trawienia, odkwaszenie i oczyszczenie organizmu. Prezentujemy przepis na przygotowanie napoju oraz kilka powodów, dla których warto pić sok z cytryny.

 

Większość owoców cytrusowych, w tym również cytryna jest dobrym źródłem witaminy C, która jest lepiej przyswajalna niż syntetyczna witamina C. Cytryna posiada również szerokie zastosowanie w kosmetyce. Stosowana zewnętrznie pozwala na poprawę jakości cery, jest składnikiem wielu domowych maseczek do twarzy, a także pozwala rozjaśnić cerę oraz piegi. W tym artykule skupimy się jednak na napoju, który będziemy stosować wewnętrznie.

Ciekawostka!
Powszechnie uważa się, że cytryna jest kwaśna. Nie wszyscy jednak wiedzą, że cytryna posiada odczyn zasadowy.

 

Przygotowanie

 1. Bezpośrednio po wstaniu gotujemy wodę i odrobinę ostudzamy.
 2. Następnie wyciskamy sok z cytryny i wlewamy do wody. Taka prosta mieszanka jest już gotowa go spożycia.
  Możemy również wkroić kawałki z cytryny, jednak pamiętajmy, że bardzo często cytryna ze sklepu posiada na sobie różnego rodzaju substancje, które stosowane były podczas oprysków. Jeżeli mamy możliwość, możemy skorzystać z BIO cytryn, które nie powinny mieć na sobie charakterystycznego nalotu, który wyczujemy ściskając cytrynę dłonią.

 

Kilka wskazówek na temat wody i soku z cytryny

 1. Proponujemy picie napoju przez słomkę, aby zmniejszyć kontakt napoju z zębami. Sok z cytryny może podrażnić zęby, a regularne jego picie spowodować nadwrażliwość.
 2. Pamiętajmy, aby nigdy nie pić soku z cytryny bezpośrednio przed umyciem zębów, ponieważ po spożyciu napoju nasze szkliwo jest zmiękczone, a dodatkowe szczotkowanie jeszcze bardziej wpłynie na stan szkliwa naszych zębów.
 3. Najlepsza metoda, którą proponujemy to umycie zębów, odczekanie około 10-15 minut i spożycie soku z cytryny (oczywiście przez słomkę). Następnie po minimum 30 minutach możemy spożyć pierwszy posiłek.
 4. Przed wyciśnięciem możemy lekko naciskając cytrynę przesuwać ją po blacie stołu oraz dodatkowo sparzyć ją wrzącą wodą. W ten sposób uzyskamy więcej soku z wyciskanej cytryny.

 

Dlaczego warto pić wodę z sokiem z cytryny na czczo?

 • woda z cytryną jest źródłem dobrze przyswajalnej witaminy C,
 • zawarte w cytrynie flawonoidy pomagają chronić naczynia włosowate,
 • cytryna jest także wskazana dla osób, które mają problemy z nadciśnieniem,
 • zasadowy odczyn cytryny oraz cykliczne picie jej soku pozwala „odkwasić” organizm i przywrócić równowagę kwasowo-zasadową organizmu,
 • zawarte w cytrynie związki wykazują działanie przeciwzapalne i antyalergiczne,
 • sok z cytryny może być stosowany pomocniczo w przypadku przeziębień i grypy,
 • wypicie ciepłej wody z cytryną na czczo wspomaga pracę układu trawiennego, a w dodatku pobudza pracę wątroby i oczyszcza ją,
 • sok z cytryny używany jest również w terapii usuwającej kamienie z pęcherzyka żółciowego,
 • woda z cytryną to również dobry sposób na problemy z reumatyzmem, dzięki regularnemu spożywaniu wody z cytryną pozbywamy się złogów kwasu moczowego w stawach, które prowadzą do zmian reumatycznych i bólu stawów,
 • już sama ciepła woda na czczo pobudza pracę układu trawiennego, dlatego polecamy rozpoczęcie dnia od szklanki ciepłej wody, nawet wtedy gdy nie posiadamy cytryny.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here