Facebook

Wzdęcia

Polub nas na Facebooku:

Domowe sposoby na wzdęciaPrzyczyn zbyt dużej ilości gazów jelitowych może być wiele. Nieodpowiednia dieta lub nietolerancja na niektóre pokarmy, zła proporcja odpowiednich bakterii w jelitach czy np. zespół jelita drażliwego, ale również nieodpowiednie spożywanie pokarmów…

Powolne spożywanie pokarmów

Na sam początek warto zwrócić szczególną uwagę na to, w jaki sposób spożywamy pokarm. Żujmy jedzenie bardzo dokładnie i powoli oraz w taki sam sposób pijmy płyny. Zbyt szybkie i łapczywe przyjmowanie pokarmów i płynów może powodować połykanie powietrza, co później powoduje wzdęcia. Dodatkowo bardzo dokładnie przerzuty pokarm to mniej pracy dla naszego żołądka oraz układu pokarmowego.

 

Odpowiednia dieta i kilka żywieniowych porad

Produkty, których zbyt duża ilość może powodować zwiększenie gazów to między innymi: kasze, warzywa takie jak bób, fasola, groch. Unikajmy również produktów z białej mąki oraz cukrów, a w zamian za to wybierajmy pełnoziarniste pieczywo.
Błonnik poprawia trawienie, jednak jego nadmiar może powodować wzdęcia, w związku z tym produkty wysoko błonnikowe spożywajmy z umiarem.
Bardzo często przyczyną wzdęć jest po prostu spożywanie zbyt dużej ilości pokarmów lub pokarmów „ciężkich” dla naszego żołądka. Wybierajmy, zatem produkty lekkostrawne, zwiększmy liczbę spożywanych warzyw i owoców. Zamiast smażenia na głębokim tłuszczu przygotowujmy potrawy gotowane, gotowane na parze oraz pieczone.
Pomocne w walce ze wzdęciami będzie również wypicie jogurtu lub kefiru naturalnego. Pijmy je systematycznie przez pewien okres, dzięki czemu wspomożemy naturalną florę bakteryjną jelit. Pomocna do odbudowy flory będzie również kiszona kapusta.

 

Unikanie niektórych grup produktów

Czasami nasz organizm negatywnie reaguje na niektóre grupy produktów. Warto zastanowić się, zatem, czy nasza dieta nie jest zbyt obfita w nabiał, węglowodany, tłuszcze lub innego rodzaju grupy produktów. Ograniczmy lub w miarę możliwości – całkowicie wyłączmy daną grupę z naszej diety na kilka dni do kilku tygodni i obserwujmy, czy nasz organizm nie reaguje brakiem wzdęć lub zmniejszoną ilością gazów jelitowych. Niektóre osoby reagują negatywnie na nadmiar nabiału, inne zaś na zbyt dużą liczbę cukrów w diecie.

 

Woda z miodem oraz cytryną

Podobną miksturę opisywaliśmy już kilka razy, bowiem woda z cytryną skutecznie pomaga usuwać toksyny, odkwasza organizm, przyśpiesza przemianę materii jak również jest jednym z naturalnych sposobów na wzdęcia. W celu przygotowania napoju, łyżkę miodu rozpuszczamy wieczorem w letniej wodzie (temperatura poniżej 40 stopni) i zostawiamy na noc. Następnego dnia do wody z miodem dodajemy odrobinę soku z cytryny i wypijamy. Miksturę najlepiej pić na czczo i na kilkanaście/kilkadziesiąt minut przed 1 posiłkiem. Poza walką ze wzdęciami, napój sprawdzi się doskonale, jako naturalny środek poprawiający odporność organizmu.

Udostępnij post

Opublikuj komentarz